Sosyal Medyada Biz}

Malatya Kernek Halı ve Koltuk Yıkama

Yaz Kampanyası Takım Başına 10 TL indirimli
Koltuk Takımı: 7 Kişilik 140 TL, 8 Kişilik 150 TL
Araç Koltuğu 150 TL
Profesyonel ekibimiz ile evde koltuk yıkama hizmeti vermekteyiz.
İletişim 05357380363- 05357380363-
*Arama yapmak için numaralara tıklayınız.
Fiyatlandırmalar

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalı

Koltuklarınızın kirlendiğini düşünüyorsanız koltuk temizliğinin püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz.

Zira yanlış yöntem ve uygulamalar koltuklarınız renklerini soldurabilir ya da lekelenmelere neden olabilir. Koltuk temizliği nasıl yapılır sorusuna yanıt aramadan önce göze almanız gereken risklere göz atalım.

Koltuklarınızı sıradan herhangi bir kumaş gibi temizlememelisiniz!

Öncelikle temizlemeyi düşündüğünüz koltuk takımınıza herhangi bir işlem uygulamadan yönteminizin doğru olduğuna emin olmalısınız. Her ne kadar koltukların yüzeyleri kumaş ya da deri gibi tanıdık yüzeyler olsa da, koltuğunuzun bu yüzeyden ibaret olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

Riskler

Koltuk temizliğinde karşılabileceğiniz riskleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Koltuklarınızın yüzeyini temizlemek isterken kirleri alt tabakaya indirebilirsiniz: Islak bir bezle bastırarak yapılan bir temizlik, kaş yaparken göz çıkarmak deyimiyle örtüşebilir. Yüzeyi temizlemek için gösterdiğiniz çaba kirlerin alt yüzeye inmesine sebep olabilir. Üstelik ıslaklık bakteriler, dolayısıyla kötü koku için mükemmel bir davetiyedir.
  • Koltuk yüzeyine zarar verebilirsiniz: Unutmayın ki her koltuk farklı kumaşlar ve farklı malzemeler kullanılarak üretilmiştir. İki koltuk takımını karşılaştırdığınızda her şeyin aynı olduğunu zannedebilirsiniz, fakat koltuk takımınız üretilirken kullanılan kumaş boyalarının kullanacağınız doğal veya kimyasal yönteme verecekleri tepki aynı olmayabilir.
  • Her bölgeyi aynı oranda temizlemek zordur: Koltuk yıkama ya da temizleme başarılı geçebilir fakat temizlediğiniz bazı bölgeler de kirler istediğiniz yanıtı verirken bazı kirler inatçı olabilir. Bu ise her bölgenin aynı oranda temizlenmemesi ve koltuk yüzeyinizin lekelenmesi anlamına gelebilir.

En sağlam Yöntem

Koltuk temizliğinde belki de en mantıklı yöntem koltuk takımınızın kullanma klavuzuna bakmak veya üretici firma ile iletişime geçmek olabilir. Firmalar koltuklarda kullanılan malzemeleri bildikleri için size uygun yöntemi tavsiye edebilirler.

Kullanma klavuzunuz yok ve firma ile iletişim kurma şansınız yok ise, tavsiyemiz en risksiz yöntemi seçmeniz veya profesyonel koltuk yıkama firmalarından destek almanız yönünde olacaktır. Ödeyeceğiniz aşırı yüksek olmayan yıkama fiyatlarını düşünecek olursak, koltuk takımınızda leke oluşması veya yüzey renginin solması riskini göze alınmanızı öneririz.

En çok tavsiye edilen yöntemler

Salon ve oturma odalarının, oturmalı mutfak gruplarının değişilmez parçalarından olan koltuk takımlarının temizliğinde başvurabileceğiniz, tüm sorumluluğun size ait olduğu, pek tavsiye etmediğimiz ve son çare olarak düşünmenizi istediğimiz yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Sirkeli su ile temizlik: Doğal bir yöntem olarak göze çarpan bu temizlik sirkenin bakterileri temizlediğini düşünürsek ideal bir temizlik aracı olarak düşünülebilir. Fakat sirkenin pH değerinin 2.9 olduğunu, dolayısıyla sert bir asit olduğunu unutmamanız gerekir. Dolayısıyla her yüzeye gelişigüzel uygulamanız istenmeyen durumların oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca sirkenin sert kokusunun koltuğunuza sinme ihtimalinin olduğunu unutmayınız.
  • Sabun ile temizlik: Yeşil sabun, arap sabunu ya da doğal sabunlar kimyasal yöntemlerden hoşlanmayanlar için ideal alternatif yollar olarak düşünülebilirler. Bu yöntemlerin risklerini yukarıda sıralamıştık, fakat en belirgin riskin kirlerin alt yüzeylere inmesi olduğunu söyleyebiliriz. Sabunların bazik olduğunu unutmamalısınız.

Temizlik sonrası durulama

Koltuk temizliğinde en önemli noktalardan birisi de koltuk temizliğinin ardından kullanılan doğal ya da kimyasal maddelerin koltuk bileşenlerinden tamamen ayrıldığından emin olma hususudur. Öncelikle şunu bilmemiz gerekir, temizlik yapılırken koltuklarımızı toz ve bakterilerden arındırırız.

Bakterileri öldürebilmek için kullanacağımız yöntemlerin her birinde asit veya bazları kullanmamız gerekmektedir. Bu nedenle temizlik sonrası kullanılan madde doğal olsun ya da olmasın bu maddelerin koltuklarımızdan arındırılmasına özen göstermeliyiz. Özellikle kimyasal maddeler tercih edildiğinde bu maddelerin koltuk yüzeyinin altına inmemesi için özen göstermemiz gerekmektedir. Koltuklarımızın yüzeyleri kolaylıkla yıkayıp durulayabileceğimiz yüzeyler değildir.

Profesyonel yardımı düşünün

Eğer bütçeniz elverişli ise koltuklarınızı belirli aralıklarla güvendiğiniz profesyonel bir firmaya yıkatmanız aklınızdaki önemli soru işaretlerinin cevap bulmasına yardımcı olabilir.

Bu nedenle fiyatlarının ve geçmişte yaptıkları işleri önceden inceleyerek güvendiğiniz bir koltuk temizleme firması ile anlaşmanız yararınıza olacaktır. Çünkü koltuk yıkama makinaları sizin elinizle yaptığınız temizliğe göre, daha orantısal temizlik yapar ve durulama konusunda daha başarılı sonuçlar verebilir.

Kullanıcı Yorumları

20 Şubat 2018
870 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Fatma dedi ki:

    Çok yararlı teşekkürler.

BİR YORUM YAZIN

1
×
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
İletişe geçmek için lütfen aşağıdaki Whatsapp simgesine dokunun.